Медицинский центр Александра Семенюты "Авиценна"

Гінекологічні лапароскопічні операції

В даний час в світі більше 90% всіх гінекологічних операцій виконується лапароскопічно. Лапароскопія - це досить новий метод хірургічних маніпуляцій (без розтину черевної стінки), що дозволив підвищити ефективність лікування серйозних гінекологічних захворювань в кілька разів. Лапароскопія дозволяє проводити хірургічні маніпуляції на внутрішніх органах "малою кров'ю": в ході подібних операцій виключаються відкриті рани, - робота хірургічними інструментами проводиться через невеликі проколи в черевній стінці.
Завдяки візуальному контролю під великим збільшенням зображення (що забезпечується спеціальної відеокамерою) досягається висока точність маніпуляцій, що знижує травматичність процедури. Відсутність розрізу на черевній стінці, і малотравматичное вплив хірургічних інструментів на тканини, значно скорочує період одужання пацієнтки і знижує ризик можливих ускладнень.

Техніка виконання лапароскопічної операцій.
Більшість гінекологічних втручань, крім об'ємних, виконуються з трьох троакарних проколів. Через пупок вводиться 10 мм троакар для лапароскопа (відеокамери), в нижній частині живота два 0,5 см троакара для інструментів (ножиць, затискачів, біопсійної щипців, голкотримач і т.п.). Інструментами проводяться необхідні маніпуляції - зупинка кровотечі, резекція частини органа, видалення патологічних утворень, накладення швів. Троакарние рани 0,5 см заклеюються пластиром, на рани розміром 1 см накладається внутрішньошкірної шов розсмоктується ниткою.
Зазвичай операція виконується під наркозом, хоча нескладні маніпуляції (діагностика, стерилізація) в деяких лікарнях виконують під комбінованим місцевим знеболенням.

Післяопераційний період.
Після лапароскопічної операції в перший день, до вечора, призначається постільний режим, ввечері можна пити рідину, повертатися і сідати в ліжку.
На наступний день дозволяється вставати і ходити, приймати їжу, виписка додому здійснюється на 2-5 день після втручання.
Шви, як правило, знімаються в амбулаторних умовах, на 5-7 добу.
Звичайний режим праці та фізичної роботи можливий через 2-3 тижні.

При традиційній техніці гінекологічної операції (з розрізом черевної стінки) на 6-8 день тільки знімають шкірні шви, а виписують з стаціонару, в залежності від типу втручання, через 8 -10 днів після операції. Працездатність відновлюється через (6 - 10 тижнів) 1,5 - 2 місяці.

Переваги лапароскопічного варіанти виконання втручання:
Проте, - лапароскопія є повноцінною операцією, проводиться під загальним наркозом і вимагає спеціальної підготовки пацієнтки до процедури. Також необхідно проводити і пост операційної терапії.

Практично недоліків, крім необхідності придбання лікарнею дорогого обладнання та інструментів у лапароскопічної методики немає.

Лапароскопія допомагає лікареві діагностувати захворювання і призначити правильне лікування. Крім того, лапароскопія також може застосовуватися і для лікування - наприклад, лікування ендометріозу, абсцесів, запалення органів таза, при гістеректомії, видаленні маткових труб і яєчників.
Гінекологічна лапароскопічна операція, лікар Семенюта О.М.

До патологій, які оперують за допомогою лапароскопічної методики, відносяться:
Діагностична лапароскопія.
Для діагностики захворювань органів репродуктивної системи у жінок часто недостатньо одного фізичного огляду. Більш того, деяка невизначеність залишається навіть після низки інших обстежень і аналізів (у тому числі ультразвукового і рентгенологічного). У цих випадках виконують діагностичну лапароскопію - процедуру, що забезпечує доступ в черевну порожнину для виконання лікувально-діагностичних маніпуляцій не вимагає розсічення передньої черевної стінки. Лапароскопія часто застосовується для визначення причини болю в животі, безпліддя або інших захворювань органів репродуктивної системи. У цих випадках неможливо діагностувати захворювання тільки на основі клінічної картини (симптомів) і аналізів. Потрібно "заглянути всередину".
Лапароскопію виконують за допомогою лапароскопа, тонкого інструменту, схожого на телескоп, який вводять в черевну порожнину через невеликий отвір під пупком. Зображення з лапараскопа через відеокамеру виводиться на великий екран телевізора.
лапараскопію на власні очі підтверджує старе прислів'я - "краще один раз побачити, ніж сто разів почути".
лапараскопію дає можливість ПОБАЧИТИ хвороба, побачити причину, а в медицині адже найважливіше - правильний діагноз:
Хто добре діагностує, той добре лікує! Qui bene diagnostit - bene curat.

Хоча ця процедура все ж носить оперативний характер, вимагає анестезії та післяопераційного відновлення, вона, як правило, безпечна, а період відновлення незначний.

Безпліддя
Лапароскопія застосовується для визначення причини безпліддя. У деяких жінок спостерігається непрохідність маткових труб, і, як наслідок, - безпліддя. Лапароскопія дозволяє підтвердити або спростувати це припущення за допомогою простого тесту. У порожнину матки вводять забарвлену рідину, і при нормальній прохідності труб, рідина вільно виходити в черевну порожнину. Хірург спостерігає за перебігом цього експерименту через лапароскоп. Лапараскопію вважається "золотим стандартом" в діагностиці та лікуванні безпліддя, так як дозволяє лікарю точно побачити стан не тільки маткових труб, але і матки, яєчників, навколишніх тканин:

Трубне безпліддя.
Трубне безпліддя - нездатність жінки завагітніти, пов'язана з порушенням прохідності маткових труб. Однією з найбільш поширених причин розвитку трубного безпліддя є перенесені раніше гінекологічні запальні захворювання. Для діагностики трубного безпліддя застосовуються гістреосальпінгографія (введення під тиском в порожнину матки рентгеноконтрастного речовини, закінчення якого в черевну порожнину може спостерігатися на рентгенівському апараті, що говорить про прохідність труб).
Але головним способом лікування трубного безпліддя є лапараскопічної хірургічна пластика (відновлення прохідності) маткових труб, виконувана під великим збільшенням (в 10-20 разів).

Позаматкова вагітність.
Позаматкова вагітність - розвиток вагітності поза порожниною матки - в матковій трубі (99% локалізацій позаматкової вагітності), яєчнику або черевної порожнини. Така вагітність з нетиповою локалізацією найчастіше переривається на ранніх термінах (до 5-6 тижнів), значно рідше вдається розпізнати ще не перервався позаматкову вагітність.
Результат позаматкової вагітності завжди несприятливий - розрив труби, трубний аборт, розрив плодовместилища. Ці явища часто супроводжуються масивною кровотечею, що загрожують життю жінки. Діагноз позаматкової вагітності є абсолютним показанням до операції, яка полягає в зупинці кровотечі (накладаються кліпси або шовний матеріал або виробляється коагуляція судини) і, як правило, видаленні розірваної труби.
Крім косметичного ефекту, лапараскопічної лікування дозволяє в більшості випадків зберегти маткову трубу, що особливо важливо, якщо жінка ще планує вагітніти.

Кісти і пухлини яєчника.
Іноді на яєчниках з'являється кіста (пухлина в формі сумки) - порожнина, заповнена рідиною, і розвинулася в товщі або на поверхні яєчника.
Кісти яєчників можуть бути нешкідливими і викликати легку біль і незначний дискомфорт, і приблизно в половині випадків не супроводжується жодними іншими ознаками, крім збільшення яєчника. Такі кісти яєчників через короткий час розсмоктуються без стороннього втручання.
Якщо це не відбувається, і кіста зберігається - хірург виконує лапароскопію, щоб визначити тип кісти, оскільки деякі кісти небезпечні і підлягають хірургічному видаленню.
Нерідко кісти викликають безпліддя або порушення менструального циклу. Наявність кісти яєчника загрожує розвитком таких ускладнень, як розрив її капсули, перекрут ніжки кісти, крововилив. Тому підлягають оперативному (краще - лапароскопічного) лікування.
Пухлини яєчника можуть бути як доброякісними (кістоми, фіброма, дермоїдна кіста, фолликулома і цілий ряд інших), так і злоякісними - первинними і метастатичними вторинними. Пухлини яєчника можуть досягати величезних розмірів, помітно збільшуючи розмір живота, а можуть довгі роки протікати безсимптомно. Через можливу малігнізації (злоякісного переродження) і розвитку загрозливих для життя ускладнень встановлений діагноз пухлини яєчника є показанням до оперативного лікування лапароскопически.

Апоплексия яєчника.
Апоплексия яєчника - крововилив з розірвався, судини яєчника під час овуляції (виходу яйцеклітини), може супроводжуватися триваючим кровотечею в черевну порожнину, небезпечним для життя жінки. Є показанням до виконання екстреного хірургічного втручання - зупинці кровотечі (яєчник в місці кровотечі прошивається хірургічними нитками, або виробляється коагуляція судини), яєчник в залежності від ряду факторів або вшиваються, або віддаляється.

Пухлини матки.
Пухлини матки - бувають доброякісними (міома, фіброміома) перехідними (поліпи, гіперплазія ендометрію, аденоматоз) та злоякісними (саркома, злоякісна міома, злоякісний поліп, карцинома, хоріонепітеліома і ін.). Тактика лікування вельми варіабельна і може бути як консервативної (медикаментозної, фізіотерапевтичної і т. Д.), Так і оперативної, в залежності від розташування, розмірів і типу пухлини. У разі вибору параметра оперативного лікування, то обсяг втручання також може бути різним - від вилущування окремого пухлинного вузла при невеликому доброякісному новоутворенні, до розширеної екстирпації матки з придатками і регіонарними лімфатичними вузлами. Більшість з цих втручань, за винятком об'ємних онкологічних, може бути виконано лапароскопічно. Пухлина, якщо вона велика, може бути видалена окремими частинами, розділена за допомогою морцеллятора, або витягли через розріз у піхву.

Ендометріоз.
Ендометріоз - розростання в нетиповому місці клітин, подібних за будовою з ендометрієм. Ендометрій - шар клітин, в нормі, що вистилають внутрішню поверхню матки.
Ендометріоз, розростаючись на поверхню маткових труб, в очеревині таза, кишечнику, сечовому міхурі, стінки матки або інших органах статевої системи викликає тривалі болі і є найчастішою причиною безпліддя. При ендометріозі збільшується тривалість менструації і обсяг крововтрати, посилюється хворобливість місячних, з'являються болі і не пов'язані з циклічними процесами, іноді спостерігаються розлади травлення, утруднений стілець і ін. Гострий біль в області таза в процесі сексуального акту або будь-яке інше час може бути також викликана ендометріозом .
Крім консервативної терапії, лапароскопічне видалення вогнищ ендометріозу - найбільш ефективний спосіб лікування цього важкого захворювання жіночої статевої сфери ..

Спайки.
Спайки також викликають хворобливі відчуття. Спайкообразованія відбувається в процесі загоєння ран, коли зростаються тканини після інфекційного захворювання, ендометріозу або хірургічної операції. При русі тіла спайки розтягуються, що викликає дискомфорт або відчуття стягнутості. При виявленні спайок в процесі лапароскопії їх поділяють хірургічним чином.
Стерилізація - найбільш надійний спосіб запобігання від небажаної вагітності.
Ефект стерилізації досягається за рахунок припинення прохідності маткових труб - перев'язка їх ниткою, коагуляція, кліпування - незворотний спосіб контрацепції ( "розв'язати" труби неможливо!). Іноді практикують лапараскопічної накладення гумових кілець - останній спосіб є тимчасовим і після зняття кілець прохідність труб відновлюється, і вагітність знову може наступити.

Показання до хірургічного втручання вельми різноманітні, визначаються лікуючим лікарем, також як і спосіб виконання втручання - лапароскопически або традиційний - відкритий.

Джерело: www.laparoscopy.ru
ІНФОРМАЦІЯ про лікувальний заклад:

Медичний центр Олександра Семенюти "АВИЦЕННА" працює на базі гінекології Мелітопольської центральної районної лікарні.

Відділення надає цілодобову планову і невідкладну допомогу при всіх видах гінекологічних захворювань (включаючи екстрені і планові оперативні втручання, будь-якої складності), в будь-який час доби. У нас є можливість вагінального УЗД органів малого таза.

З кінця 2008 року ми впровадили в нашу практику лапараскопічної операції і гістероскопію .-->

Ми можемо надати Вам всі види сучасної гінекологічної допомоги в нашому медичному центрі.

читайте також: Лапароскопічна стерилізація

Акушер - гінеколог, Лікар вищої категорії
Семенюта Олександр Миколайович